27 Mart 2014 Perşembe

İstanbul Oyuncak Müzesi

                                              

 

                                              BENDE VARIM

 
      Merhabalar arkadaşlar,
      Bende varım diyerek ilk yazıma hayırlısı ile başlıyorum.

        Sizlere ilk sürprizim İstanbul Oyuncak Müzesi.

       Minik kızımı, farklı bir yere götürmek amacıyla ne zamandır istediğimiz ama bir türlü kısmet olmayan en nihayetinde şubatın yirmi üçünde İstanbul Oyuncak Müzesine götürmeye karar verdik. Anadolu yakasında Kadıköy Göztepe de.
Yazar Sunay Akın tarafından  aile yadigarı bu köşkü bizlere, yeni kuşaklara ve daha nicelerine miras bırakacak şekilde hayata geçirilen  bu oyuncak müzesini mutlaka gezmelisiniz. Ben saatlerce gezmiş olmama rağmen doyamadım. İnanmayacaksınız ama her bir detayını fotoğraflamaya çalıştığım, birçoğunu es geçtiğim (bir daha ki sefere resimlemek ümidiyle)yüzlerce resim çektim. İşte bunlardan sadece bir kaçı. Neden birkaçı; yapılan işe ve emeğe duyulan saygıdan .Gerçekten bu işe öncelikle, kendi oyuncaklarını, sonrasında çeşitli ülkelerden ve  müzayedelerden satın almış olduğu oyuncaklarıda ilave ederek bu güzel müzeyi oluşturmuş. Zaman ve parasını harcayarak her katında çok fazla emeğin olduğu, ülkemizde de bir ilk olan, gelecek nesillere böylesine güzel görselliği miras bırakacak olması gerçekten takdire şayan.


ResimGiriş katında Türk malı ve artık  üretilmeyen oyuncaklar aaaaaaaaaa bu oyuncaktan bendede vardı dediğimiz her türden oyuncaklar mevcut ,150 yıllık Hacivat ve Karagözler, Anadolu da yapılan etnik ,otantik oyuncaklar, 1926  yapılan ilk Miki Mause, uzaya giden ilk köpek Layka nın oyuncağı,
Birinci katta porselen bebekler, bebek evleri, oyuncak oyuncakçı,palyaçolar ,oyuncak oyuncaklar bebek odaları, oyuncak pastane,oyuncak kasap, oyuncak saatçi ve daha yüzlercesi..


  
Resim 1926 da yapılan ilk Miki- Mini Mause
 
 
 
 
 
 
 

           Nasıl ama dediğim kadar var değilmi?.Hafta sonları çocuklar ve kendiniz için gidilecek farklı yerlerden biri.Kesinlikle gidin buna değecektir.
           Sunay Akın'a da böyle bir yeri bizlere sunduğu için ayrıca teşekkürler.
                                                                                         
Burası da kızımın oyuncak müzesinden pelüş oyuncaklar bölümü :)
   

6 yorum :

 1. Öncelikle blogunuz hayırlı olsun ziyaretiniz içinde teşekkür ederim.Geziniz ve fotoğraflarınız da çok hoş ellerinize yüreğinize sağlık Sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Özlem bloğun hayırlı olsun ,güzel ve sık paylaşımlarda bulunmak dileğiyle( birde yorumdaki kelime doğrulatmacayı hemen kaldırki rahat yorum gönderebilelim).

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar iadeyi ziyerete geldim..Blogunuz hayırlı olsun.Başarılar dilerim.Bayıldım oyuncaklara,bunlar için çocuk olmaya bile gerek yok..

  YanıtlaSil
 4. İlknur hanım ziyaretiniz ve hayırlı olsun dilekleriniz için teşekkür ederim. Gezi gerçekten çok hoştu doyamadım.

  YanıtlaSil
 5. Meltemciğim hayırlı olsun dileklerin için teşekkürler. Önerin için teşekkürler hemen değiştirdim.

  YanıtlaSil
 6. Sevgili Nursen iadeyi ziyarete gelmene çok sevindim. Hayırlı olsun dileklerin için teşekkürler.Gerçekten oyuncaklarla oynamak ve o güzellikleri görmek için çocuk olamaya gerek yok o an çocuklaşıyorsunuz zaten.

  YanıtlaSil